Podkarpacki Okręgowy Związek Tenisa Stołowego Podkarpacki Okręgowy Związek Tenisa Stołowego

Podsumowanie - XV Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2022

01.08.2022
Rajmund Zięba
Źródło:


W hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Tarnobrzegu, 22 lipca w pierwszym upalnym dniu jubileuszowego XV Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2022 rozegrano turniej drużynowy.  

Na pięć grup podzielono 16 dwuosobowych drużyn, w których wystąpili tenisiści stołowi na wózkach z Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Litwy i Polski.
Wśród nich piętnastu zawodników z listy rankingu światowego i dziewięciu Paraolimpijczyków z Tokio.
Z każdej grupy do fazy pucharowej i walki o medale awansowało po dwie drużyny.
Do półfinału turnieju dotarła drużyna Polska 1 Krzysztof ŻYŁKA/Rafał LIS i w grze o finał pokonała 2:1 drużynę Serbia 1 Mitar PALIKUCA / Nemanja CURIC.
W drugim półfinale drużyna Słowacja 1 Alena KANOVA/Boris TRAVNICEK wygrała 2:0 z drużyną Polska 2 Rafał CZUPER / Tomasz JAKIMCZUK.
Finał to świetny, zacięty mecz drużyny Polska 1 Krzysztof ŻYŁKA/Rafał LIS z parą Alena KANOVA/Boris TRAVNICEK Słowacja 1.
Zwyciężają Polacy  2:1 i tym samym stają się zwycięzcami turnieju drużynowego.  
Trzecie miejsce zajmuje drużyna Polska 2 Rafał CZUPER / Tomasz JAKIMCZUK, która zwycięża 2:1 Serbie 1 Mitar PALIKUCA / Nemanja CURIC
 
Wyniki Turniej drużynowy (trzy pierwsze miejsc zajmują Paraolimpijczycy)
1. Krzysztof ŻYŁKA / Rafał LIS POL 1
2. Alena KANOVA / Boris TRAVNICEK SVK 1
3. Rafał CZUPER / Tomasz JAKIMCZUK POL 2
4. Mitar PALIKUCA / Nemanja CURIC SRB 1
5. Jiri SUCHANEK / Peter LOVAS CZE / SVK
6. Vasyl PETRUNIV / Roman GULYK UKR 1
7. Michał CZUŁEK / Sławomir PRZYBYSZ POL 4
8. Daniel STASZAK / Daniil USTYNOV POL 3
9. Grzegorz Ryszard PAPIS / Marek SZAFRANIEC POL 6
10. Janusz CHAMOT / Igor LAVRENTJEV POL / LTU
11. Nebojsa ILIC / Aleksandar JEVREMOVIC SRB 2
12. Oleg SOKOLOV / Volodymyr NEKHAIENKO UKR 2
13-14. Piotr SOKALSKI / Marian KAMIEN / Janka VALENTOVA POL / SVK 1
Emilia KOTARSKA / Ewa MICHALAK-ŁOSIEWICZ POL 7
15-16. Sebastian SCHMIDT / Mateusz WALSKI POL 9
Jarosław POGONOWSKI / Marianna SZYCHOWSKA POL 5

 

23 lipca i 24 lipca w kolejne dwa upalne dni w Tarnobrzegu zawodniczki i zawodnicy XIV Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach rywalizowali w turnieju indywidualnym o miejsca na podium w sześciu klasach (kategoriach) startowych oraz kat. OPEN.
W klasie Open Kobiet zwyciężyła wyraźnie Alena KANOVA reprezentantka Słowacji, pokonując wszystkie swoje przeciwniczki.
Drugie miejsce zajęła Emilia KOTARSKA Polska IKS JEZIORO Tarnobrzeg pokonała ona w decydującym meczu po dramatycznej grze 3:2 (-10, 4, 10,-6, 6) Mariannę SZYCHOWSKĄ Polska IKS AWF Waszawa
Klasa Open Kobiet (Women's Open Class)
1. Alena KANOVA SVK
2. Emilia KOTARSKA POL
3. Marianna SZYCHOWSKA POL
4. Janka VALENTOVA SVK
5. Ewa MICHALAK-ŁOSIEWICZ POL

 W klasie 1 zawodników najbardziej poszkodowanych sprawnościowo nie dojechał Krzysztof Hołody więc rozegrano tylko mecz finałowy.
Zwyciężył Słowak Marian KAMIEN po dobrej grze 3:1 Mateusza WALSKIEGO Polska IKS JEZIORO Tarnobrzeg.
Klasa 1 (Class 1)
1. Marian KAMIEN SVK
2. Mateusz WALSKI POL

W klasie 2 zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach i do dalszych gier awansowali dwaj z każdej tworząc pary półfinałowe.
W pierwszym meczu Czech Jiri SUCHANEK wygrywa 3:0 z Roman GULYK Ukraina a w drugim meczu Tomasz JAKIMCZUK Polska Start Zielona Góra przegrywa 1: 3 (-9, 10, -13, -12) Rafałem CZUPEREM Polska Start Białystok,
który w finale 3:2 (9, -8, 7, -6, 6) pokonuje po zaciętym meczu SUCHANEK. Trzecie miejsce zajmuje Tomasz JAKIMCZUK ogrywając 3:0 (4, 3, 4) Romana GULYK.
Klasa 2+1 (Class 2+1)
1. Rafał CZUPER POL
2. Jiri SUCHANEK CZE
3. Tomasz JAKIMCZUK POL
4. Roman GULYK UKR
5. Peter LOVAS SVK
6. Volodymyr NEKHAIENKO UKR
7. Mateusz WALSKI POL
8. Piotr SOKALSKI POL
9. Marian KAMIEN SVK
10. Paweł SZOSTAK POL

W finale klasy 3, Maciej NALEPKA Polska IKS JEZIORO Tarnobrzeg pokonał po zaciętym i emocjonującym meczu 3:2 (5, -8, 6, -6, 8) Vasyl PETRUNIV Ukraina.
W meczu o trzecie miejsce oglądaliśmy również pięciosetowy pojedynek, Janusz CHAMOT Polska IKS JEZIORO Tarnobrzeg 3:2 (-8, 6, 8, -11, 5) ogrywa Ryszarda PAPISA Polska KSN Waszawa.
Klasa 3 (Class 3)
1. Maciej NALEPKA POL
2. Vasyl PETRUNIV UKR
3. Janusz CHAMOT POL
4. Ryszard PAPIS POL
5. Marek SZAFRANIEC POL
6. Igor LAVRENTJEV LTU
7. Jarosław POGONOWSKI POL

W klasie 4 zawodnicy grali w dwóch grupach, do dalszych gier półfinałowych awansowało po dwóch najlepszych z każdej. Krzysztof ŻYŁKA Polska Start Gorzów Wielkopolski w półfinale pokonuje 3:1 (11, 7, -9, 7)
kolegę z Reprezentacji Rafała LISA Polska Szansa Start Gdańsk a w finale przegrywa 3:1 (13, -9, 10, 5) z Borisem TRAVNICEK ze Słowacji. W pojedynku o 3 miejsce Lis wygrywa z Michałem CZUŁKIEM Polska Start Skiernewice 3:0 (2, 6, 3)
Klasa 4 (Class 4)
1. Boris TRAVNICEK SVK
2. Krzysztof ŻYŁKA POL
3. Rafał LIS POL
4. Michał CZUŁEK POL
5. Aleksandar JEVREMOVIC SRB
6. Nebojsa ILIC SRB
7. Oleg SOKOLOV UKR
8. Mateusz ROGOWSKI POL
 
Klasę 5 rozegrano systemem „każdy z każdym", Serb Mitar PALIKUCA wygrywa tę klasę a mecz decydujący o jego zwycięstwie wygrywa 3:2 z kolegą z Serbii Nemanja CURIC.
Trzecie miejsce zajmuje Daniil USTINOV Polska Start Katowice zawodnik od niedawna mający obywatelstwo polskie.
Klasa 5 (Class 5)
1. Mitar PALIKUCA SRB
2. Nemanja CURIC SRB
3. Daniil USTINOV POL
4. Daniel STASZAK POL
5. Sławomir PRZYBYSZ POL
Na koniec zawodów rozegrano kategorię Open gdzie jeden półfinał wygrywa Mitar PALIKUCA Serbia pokonuje w meczu 3:0 (4, 6, 3) kolegą z Serbii Nemanja CURIC
W drugim półfinale Słowak Boris TRAVNICEK przegrał 2:3 (10, 9, -9, -7, -7) świetny mecz z Krzysztofem ŻYŁKĄ. Finał to mecz Mitar PALIKUCA Krzysztof ŻYŁKA w którym zwycięża Polak 3:0 (8, 6, 17).
W meczu o trzecie miejsce na podium Boris TRAVNICEK wygrywa 3:0 (8, 7, 12) z Nemanja CURIC.

Klasa OPEN
1. Krzysztof ŻYŁKA POL
2. Mitar PALIKUCA SRB
3. Boris TRAVNICEK SVK
4. Nemanja CURIC SRB
5-8. Vasyl PETRUNIV UKR
Rafał CZUPER POL
Aleksandar JEVREMOVIC SRB
Alena KANOVA SVK

Najlepszym zawodnikiem z Polski - The best player from Poland wybrany został Krzysztof ŻYŁKA, który został również Najlepszym zawodnikiem - Most Valuable Player XV Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2022.
Najlepszym zawodnikiem zagranicznym - The best player from abroad - został Słowak Boris TRAVNICEK.


Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, tym którzy pomogli mi w organizacji jubileuszowego XV Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2022.
Obsłudze zawodów, która pracowała w czasie trwania zawodów żonie Iwonce, Ewie, Michałowi, Natalii, Ewie i Darkowi, Ryśkowi, Ani i Marcinowi oraz Stasi obsłudze medycznej.
Wolontariuszom Sylwii, Nikoli, Paulinie, Antkowi, Markowi, Dawidowi, Dominikowi, Kamilowi i Jankowi, za pomoc zawodnikom na wózkach w czasie meczy przy stołach tenisowych.
Sędziom głównym Markowi i Markowi sędziom sędziujący przy stołach Krzyśkowi, Pawłowi, Łukaszowi, Januszowi, Wieśkowi, Sławkowi, Jurkowi, Ryśkowi i Pawłowi
Pracownikom i Dyrekcja ZS nr 1.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal wykonany specjalnie na 15-lecie turnieju przez Firmę TRYUMF a zawodnicy jeszcze koszulki pamiątkowe wykonane przez Maxima-Sport Właściciel marki Husar-sport i K1 Sport.pl
Dziękuję Prezydentowi Miasta Panu Dariuszowi Bożkowi za objęcie Honorowego Patronatu nad zawodami i za bycie z nami podczas ich otwarcia w dniu 22 lipca.
Dziękuję serdecznie wszystkim Partnerom i Sponsorom XV Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2022, bez waszego wsparcia finansowego, dofinansowania nie byłoby szans zorganizować te zawody
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Fundacja ENEA
Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start"/Ministerstwo Sportu i Turystyki
Urząd Miasta Tarnobrzeg
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu i Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN
Polski Związek Tenisa Stołowego
Podkarpacki Okręgowy Związek Tenisa Stołowego
Zespół Szkół nr 1 w Tarnobrzegu
 
Trzymamy mocno kciuki za wszystkich tenisistów stołowych, za ich udany start w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii.


















Aktualności

Wspierają nas
Rzeszowska Akademia Fotografii
Województwo Podkarpackie