Podkarpacki Okręgowy Związek Tenisa Stołowego Podkarpacki Okręgowy Związek Tenisa Stołowego

Wyniki - XIII Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2019

W międzynarodowym XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2019 rywalizowali zawodnicy z Irlandii, Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi i Polski.
13.08.2019
Rajmund Zięba
Źródło:

Pierwszego dnia zawodów odbył się turniej drużynowy w którym startowało 19 drużyn podzielonych na cztery grupy. W pierwszym półfinale turnieju drużyna POL1 Rafał LIS/Krzysztof ŻYŁKA, która w ćwierćfinale 2:1 (3:2, 0:3, 3:0)
pokonała POL2  Maciej NALEPKA/Mariusz CZERWIŃSKI zmierzyła się z drużyną Czech1 Jiri SUCHANEK/Petr SVATOS pokonując ich 2:0 (3:1, 3:0).

W drugim półfinale drużyna Słowacji 1 Alena KANOVA/Boris TRAVNICEK pokonuje 2:0 (3:2, 3:0) Serbie1 Mladen CIRIC / Borys STOILJKOVIC.
W finale spotyka się z faworytami turnieju z drużyną Polski 1 Rafał LIS/Krzysztof ŻYŁKA wygrywając z nimi 2:0 (3:1, 3:0) i tym samym są zwycięzcami turnieju drużynowego.
Trzecie miejsce zajmuje drużyną czeska Jiri SUCHANEK/Petr SVATOS, która 2:1 (3:1, 2:3, 3:1) po ciężkim pojedynku ogrywa Serbów Mladen CIRIC / Borys STOILJKOVIC.

Grzegorz PAPIS / Mateusz ROGOWSKI POL 8

Kolejne dwa dni zawodów to rywalizacja w turnieju indywidualnym gdzie zawodniczki i zawodnicy walczyli o podium w siedmiu klasach startowych.
W klasie Open Kobiet zwyciężyła wyraźnie Alena KANOVA reprezentantka Słowacji, pokonując wszystkie swoje przeciwniczki po 3:0.
Drugie miejsce zajęła Serbka Sonja BOGUNOVIC a trzecie Barbara ROMPA.

klasa Open Kobiet

1. Alena KANOVA Słowacja

2. Sonja BOGUNOVIC Serbia

3. Barbara ROMPA Polska

4. Spomenka HABETINKOVA Czechy

5. Antonina ARSENOVA Rosja

W klasie 1 zawodników najbardziej poszkodowanych sprawnościowo zwyciężył po raz kolejny Rosjanin Dmitriy Lavrov przed Słowakiem Marianem KAMIEN
i Mateuszem WALSKIM z IKS JEZIORO Tarnobrzeg.

klasa 1

1. Dmitriy LAVROV Rosja

2. Marian KAMIEN Słowacja

3. Mateusz WALSKI Polska

W finale klasy 2 spotkali się ponownie tak jak bywało w poprzednich latach Czech Jiri SUCHANEK i Polak Rafał CZUPER.
Tym razem zwyciężył Rafał pokonując 3:1 (6, -4, 8, 7) swojego przeciwnika. Trzecie miejsce wywalczył Tomasz JAKIMCZUK pokonując 3:0 (9, 5, 3) Romana GUŁYKA z Ukrainy.

klasa 2

1. Rafał CZUPER Polska

2. Jiri SUCHANEK Czechy

3. Tomasz JAKIMCZUK Polska

4. Roman GULYK Ukraina

Finał klasy 3 to pojedynek reprezentanta Polski Macieja NALEPKI IKS jezioro Tarnobrzeg z Colinem JUDGE z Irlandii debiutującym w turnieju.
Irlandczyk po emocjonującym meczu pokonał Macieja 3:1 (-9, 8, 3, 8). Trzecie miejsce zajął Mariusz CZERWIŃSKI, który wygrał 3:0 (9, 3, 9) z Czechem Petrem SVATOS.

klasa 3

1. Colin JUDGE Irlandia

2. Maciej NALEPKA Polska

3. Mariusz CZERWIOSKI Polska

4. Petr SVATOS Czechy

W finale klasy 4 dochodzi do meczu Rafała LISA z Borisem TRAVNICEK ze Słowacji, w którym młodość wygrywa z doświadczeniem. Boris pokonuje 3:0 (8, 10, 5) Rafała.
Trzecie miejsce zajmuje Michał CZUŁEK po zaciętym pojedynku wygrywa 3:2 (12, -4, -3, 7, 12) z Ilic NEBOJSA z Serbii.

klasa 4

1. Boris TRAVNICEK Słowacja

2. Rafał LIS Polska

3. Michał CZUŁEK Polska

4. Ilic NEBOJSA Serbia

Klasę 5 wygrywa Daniil USTINOV Ukraina (zrobił sobie prezent na 21 urodziny) pokonuje on po wyrównanym i zaciętym meczu 3 :2 (11, -7, 11, -8, 11) doświadczonego Sławomira PRZYBYSZA.

klasa 5

1. Daniil USTINOV Ukraina

2. Sławomir PRZYBYSZ Polska

A koniec zawodów rozegrano kategorię Open gdzie w jednym półfinale spotkali się Mariusz CZERWIŃSKI, który wcześniej pokonał 3:1 (9, 12, -8, 8) Rafała LISA oraz Irlandczyk Colin JUDGE,
który 3:1 (8, -7, 6, 8) wygrał z Maciejem NALEPKĄ. Mecz półfinałowy to świetna gra Colina i zwycięstwo 3:0 (2, 7, 10) z Mariuszem.
W drugim półfinale tej kategorii spotkali się Słowak Boris TRAVNICEK i Czech Jiri SUCHANEK. Boris wcześniej pokonał Rafała CZUPERA 3:0 (6, 6, 16) a Jiri 3:0 (11, 4, 11) Alene KANOVA.
Drugi półfinał to kolejny zaciekły mecz na wysokim poziomie, w którym  3:2 (-8, 8, -5, 14, 6) TRAVNICEK ogrywa SUCHANKA.

Finał to mecz dwóch przyjaciół Colina JUDGE i Borisa TRAVNICEK mecz pięciosetowy, z którego zwycięsko wychodzi Irlandczyk pokonując 3:2 (6, -7, 8, -7, 6) Słowaka.
Trzecie miejsce zajmuje Jiri SUCHANEK po kolejnym pięciosetowym pojedynku 3:2 (-9, 1, -8, 5, 2) pokonuje Mariusza CZERWIŃSKIEGO.

klasa OPEN

2. Boris TRAVNICEK Słowacja

3. Jiri SUCHANEK Czechy

4. Mariusz CZERWIŃSKI Polska

Najlepszym zawodnikiem - Most Valuable Player XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2019 został Słowak Borisa TRAVNICEK.
Był rok 2014 Boris młody chłopiec wraz z tatą pojawił się w Tarnobrzegu. Już wtedy dało się zauważyć że ma rączkę do tenisa stołowego.
Szesnastolatek z Czech otrzymał wtedy wyróżnienie puchar i nagrodę dla zawodnika zagranicznego (odkryty talent).
Minęło 5 lat i co!? teraz wygrywa turniej drużynowy, jest najlepszy w klasie 4 i drugi w Open. Rozwija się doskonale jest 19 w rankingu światowym w klasie 4, pokonał wielu zawodników w Europie i Świecie.
Reprezentuje teraz Słowację indywidualnie i w drużynie. Brawo Borys, gratulacje.

Najlepszym zawodnikiem zagranicznym - The best foreign player XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2019 został Irlandczyk Colin JUDGE.
Colin przyjechał z Irlandii przez Słowację by zadebiutować w zawodach w Tarnobrzegu. Mistrz Europy z 2017 roku wygrywa klasę 3, wygrywa Open jest 5-8 w drużynie (z Daniil USTINOV Ukraina), debiut wymarzony.
Podziwiam go, że mimo tak dużego „kalectwa" (brak prawej ręki i obu nóg) jeździ po Europie i Świecie i pokazuje wielu osobom, że można.
Sympatyczny młody facet z zielonej wyspy, gra świetnie (mimo kontrowersji w jego grze) jest już 14 w rankingu światowym i myślę, że zamiesza w klasie 3. Brawo Colin, gratulacje

Najlepszym zawodnikiem, który osiągał najlepsze wyniki w Tarnobrzegu w Turniejach w Tenisie Stołowym na Wózkach (lata 2007-2019) na 15 lecie IKS JEZIORO Tarnobrzeg został Rafał LIS,
który jednym punktem wyprzedził Krzysztofa ŻYŁKĘ z IKS-u. W tym zawodach Rafał zajmuje drugie miejsce w turnieju drużynowym i drugie w klasie 4. Brawo, gratulacje.

Trzymam kciuki we wrześniowych Mistrzostwa Europy w Helsingborg w Szwecji za wszystkich 17 zawodników z rankingu światowego, którzy grali w Tarnobrzegu
i życzę również awansu na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020. Pozdrawiam Radek Zięba

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji i przeprowadzeniu tych zawodów tj. mojej żonie Iwonce i obsłudze technicznej, sędziom głównym, sędziom sędziujących przy stołach oraz pomocy medycznej.
Dziękuje dzieciom i młodzieży z Domu Dziecka w Skopaniu za pomoc zawodnikom na wózkach w czasie meczy przy stołach tenisowych.
Podziękowania należą się naszym parterom (instytucją), które dofinansowały organizację zwodów,  dziękuje sponsorom prywatnym, firmą za wsparcie finansowe turnieju.
Dziękuje Prezydentowi Miasta Tarnobrzega Panu Dariuszowi Bożkowi za pomoc i uczestniczenie w otwarciu turnieju oraz podczas dekoracji zwycięzców zawodów.
Panu Radnemu Adamowi Rębiszowi, który był z nami w czasie zawodów i podczas otwarcia turnieju.